12.07.2022

Silniki zaburtowe Suzuki z pierwszym na świecie urządzeniem wybierającym z wody mikroplastik.

Mikroplastik, którego źródłem są nie tylko butelki PET i foliowe opakowania, ale też ubrania syntetyczne, opony, pył miejski, sieci rybackie czy mikrogranulki dodawane do kosmetyków, stanowi coraz większe zagrożenie dla środowiska naturalnego. Naukowcy szacują, że na powierzchni oceanów, mórz i wód kontynentalnych może unosić się około 300 tysięcy ton mikroplastiku. Cięższe tworzywa opadają na dno zbiorników wodnych, jednak trudno oszacować ich ilość.

Mikroplastik przenoszony jest głównie za pośrednictwem wody: podczas prania, spłukiwania peelingu czy podczas deszczu spłukującego mikroplastik starty z opon samochodowych podczas jazdy.

Ze względu na wielkość – mikroplastik ma od 0,1 mikronów do 5 milimetrów – oczyszczalnie ścieków nie są w stanie wyłapać tak małych zanieczyszczeń, dlatego trafia on za pośrednictwem rzek do mórz i oceanów.

Według Orb Media mikroplastik znajduje się nie tylko w wodzie butelkowanej, ale również w wodzie kranowej, choć jest w niej dwa razy mniej mikroplastiku wielkości 100 mikronów (średnica włosa), niż w butelkach z wodą.

Mikroplastik znajduje się w układzie pokarmowym ryb, przenikając do krwiobiegu i mięśni, co powoduje obniżenie płodności i wyższą śmiertelność ryb. Mikroplastik wykryto również w soli morskiej i piwie. Szacuje się, że połowa ludzkiej populacji może mieć w organizmie mikroplastik.

W skład mikroplastiku wchodzą przede wszystkim polipropylen, polietylen i polistyren oraz w mniejszym stopniu włókna nylonowe, poliestrowe i akrylowe.

1 października 2020 roku w ramach akcji Suzuki Clean Ocean Project koncern zaprezentował projekt pierwszego na świecie urządzenia Micro-Plastic Collecting Device przechwytującego mikroplastik znajdujący się w wodach rzek, mórz i oceanów.

Woda zasysana przez silnik zaburtowy służąca do jego schłodzenia, w końcowej fazie przepływa przez wąż powrotny, w którym jest zamontowany specjalny filtr wyłapujący mikroplastik. W związku z tym, że filtr znajduje się w wężu powrotnym, to rozwiązanie nie wpływa na wydajność silnika. Dzięki temu urządzeniu, silnik zaburtowy przepompowujący tony wody zbiera mikroplastikowe odpady podczas sterowania łodzią.

W 2021 roku Micro-Plastic Collecting Device pojawiło się w ofercie Suzuki jako wyposażenie opcjonalne do największy jednostek napędowych. Od 2022 roku urządzenie stanowi wyposażenie standardowe silników zaburtowych Suzuki serii 100C, 115B i 140B.

Suzuki Clean Ocean Project to również redukcja plastikowych opakowań części zamiennych do silników zaburtowych Suzuki na rzecz opakowań papierowych.

22.03.2024

Czwarta (globalna) generacja Swifta zadebiutuje w salonach Suzuki Motor Poland

Suzuki Motor Poland informuje o wprowadzeniu do sprzedaży nowej generacji modelu Swift. To samochód, który w każdych warunkach – na co dzień i na każdym dystansie - gwarantuje przyjemność z jazdy.

Dowiedz się więcej
08.03.2024

Suzuki Moto Szkoła już po raz osiemnasty!

Z ogromną przyjemnością anonsujemy kolejny, już osiemnasty (!) sezon Suzuki Moto Szkoły. Cykl szkoleń dla właścicieli motocykli marki z Hamamatsu zaczynamy w drugiej połowie maja.

Dowiedz się więcej
28.02.2024

1 marca w Poznaniu finał drugiej edycji Suzuki Moto Road Show

1 marca o godz. 17.00 w poznańskim salonie motocyklowym V Cruiser przy ul. Bułgarskiej 65a zakończymy tegoroczną edycję Suzuki Moto Road Show 2024.

Dowiedz się więcej
27.02.2024

Polscy pięściarze pokonali reprezentantów Azerbejdżanu

Choć większość obstawiała zwycięstwo pięściarzy Azerbejdżanu, to jednak większość pojedynków wygrali reprezentanci Polski.

Dowiedz się więcej